Školský poriadok

        • Školský poriadok
          Základná škola Jasenové 1
          --------------------------------------------------------------------------------------------------

          Školský poriadok
          Školský poriadok je súhrnom noriem, zásad a pravidiel, ktorými je zabezpečovaný riadny chod školy. Uplatňovanie školského poriadku v každodennom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole a k plneniu si svojich povinností. Podľa jeho pravidiel sa riadi každý žiak a zamestnanec školy a sú povinní tento školský poriadok dodržiavať.
          Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a bezpečnosť v nej. Je vypracovaný v zmysle platnej legislatívy v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) na podmienky školy.
          Prijatie dieťaťa do školy je správne konanie podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (§ 38 ods. 4, § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z. z.) Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu ( § 3 ods. 2 zákon o správnom konaní ). Rozhodnutie sa účastníkom konania oznamuje doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia. Žiadny občan SR nesmie byť riaditeľom školy diskriminovaný (ústava SR, článok 12).
          Podľa § 35 zákona č. 36 /2005 Z. z. o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Z tohto ustanovenia vyplýva povinnosť, že o zápise žiaka do školy musí byť zhoda rodičov, alebo ak je v tejto veci nezhoda rodičov, tak škola musí pred zápisom od rodiča vyžiadať rozhodnutie súdu podľa § 35 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine.


          Cieľom Základnej školy v Jasenovom je rozvoj osobnosti žiaka po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Žiakom poskytuje základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti, ktoré sú potrebné na jeho ďalšie vzdelávanie a orientáciu v živote a spoločnosti.
          Pre základnú školu v Jasenovom sa žiaci so svojimi rodičmi rozhodli slobodne, s vedomím práva vybrať si školu, kde chcú získať základné vzdelanie. Z toho vyplýva, že sa slobodne rozhodli dodržiavať školský poriadok a využívať podmienky pre prácu v našej škole.
          Normy spoločenstva žiakov, učiteľov a rodičov našej školy stanovuje tento školský poriadok.
          Čl. 1
          Práva a povinnosti žiakov
          1. Žiak má právo na rovnoprávny prístup k vzdelávaniu, na bezplatné základné vzdelanie a získavanie vedomostí v rozsahu platných učebných osnov, na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a zdravom prostredí.
          2. Žiak má právo na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti, má právo na vzdelávanie v štátnom jazyku.
          3. Žiak má právo na bezplatné zapožičiavanie učebníc a pomôcok na vyučovanie, má právo na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom prostredí bez rušivých momentov a v hygienicky vyhovujúcom prostredí.
          4. Žiak má právo na slušné zaobchádzanie a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu, má právo byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, využívania.
          5. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov.
          6. Žiak má právo zúčastňovať sa a zapájať sa do školských a mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, so súhlasom riaditeľa reprezentovať školu vo vyšších súťažiach, má právo navštevovať ZUŠ, CVČ, jazykové školy, športové oddiely a byť členom spoločenských organizácií, ak sa mu členstvo v nich dovoľuje.
          7. Žiak má právo na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom.
          8. Žiak má právo byť ocenený za úspešný prospech, vzorné správanie, aktivitu, víťazstvá v súťažiach.
          9. Žiak má právo na výchovu a vzdelávanie primerané jeho veku, schopnostiam, záujmom a zdravotnému stavu, na jemu zrozumiteľný výklad učiva. Má právo v primeranom čase, priestore a vhodným spôsobom vyjadriť svoj názor v diskusii na vyučovaní.
          10. Žiak má právo na omyl, zmenu názoru, právo na vývin. Má právo na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav.
          11. Žiak so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám.
          12. Žiak sa v škole správa slušne, v duchu porozumenia, znášanlivosti a priateľstva, dbá na pokyny pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. K všetkým zamestnancom
          školy sa žiak správa zdvorilo. Pri stretnutí ich slušne pozdraví. Je povinný dodržiavať
          pravidlá slušného správania. Nikoho nesmie slovne napádať, urážať, zosmiešňovať,
          používať hrubé, vulgárne a nepatričné výrazy. Zvlášť prísne budú posudzované
          vyjadrenia na sociálnych sieťach.
          13. Žiak sa k spolužiakom v škole správa zdvorilo a je povinný dodržiavať pravidlá slušného správania. Nesmie ich slovne napádať, urážať, biť, zosmiešňovať a používať vulgárne a hrubé výrazy. Ak bude v takýchto prípadoch zistené šikanovanie, bude vedenie školy v spolupráci s pedagógmi postupovať podľa Metodického usmernenia č. 7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.
          14. Žiak sa správa slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania a robil česť škole aj sebe.
          15. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravuje na vyučovanie a dodržiava školský poriadok. Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín alebo pokynov vyučujúcich pri ostatných podujatiach školy. Povinne sa zúčastňuje na činnostiach, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania, napr. na exkurziách, divadelných predstaveniach. . . . Pokiaľ sa ich nezúčastní, bude mu zabezpečené vyučovanie. Je povinný zúčastňovať sa na Cvičení v prírode a Didaktických hrách v prírode, ktoré sú súčasťou plánov.
          16. Žiak je povinný nosiť do školy učebnice, školské potreby na vyučovanie podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľa, taktiež je povinný mať žiacku knižku. Táto musí byť podpisovaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy aspoň raz týždeň. Žiacka knižka nesie pečiatku školy, a preto je úradným dokladom. Stratu žiackej knižky žiak ihneď nahlási triednemu učiteľovi. Ten oznámenie straty ŽK žiakom a vydanie novej oznámi zákonnému zástupcovi. V prípade straty škola umožní jej zakúpenie.
          17. Na hodinách telesnej výchovy si žiak nosí podľa pokynov učiteľa čistý kompletný telocvičný úbor a športovú obuv, ktoré mu umožňujú bezpečné cvičenie. Žiaci môžu mať vrecká s úbormi uložené v triede.
          18. Do školy žiak nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať / notebooky, DVD prehrávače, MP3, MP4 prehrávače, a pod./. Klenoty, väčšie sumy peňazí a rôzne cennosti nosí len na vlastnú zodpovednosť.
          19. Je prísne zakázané používať a mať v škole mobilný telefón a iné technológie na fotenie, nahrávanie alebo telefonovanie /napr. SMART hodinky/.
          20. Žiak môže použiť mobilný telefón alebo smart hodinky iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa / napr. dlhodobé a pretrvávajúce zdravotné problémy dokladované lekárskym potvrdením /.
          21. Škola nezodpovedá za škodu pri odcudzení alebo strate predmetov, ktoré žiak nepotrebuje na vyučovaní.
          22. Žiak je povinný šetriť učebnice a školské potreby, ktoré mu boli bezplatne zapožičané a chrániť ich pred poškodením.
          23. Žiak je povinný udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto / lavicu a stoličku /, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok školy pred poškodením.
          24. Žiak nesmie konzumovať potraviny počas vyučovacieho procesu.
          25. Pred skončením vyučovania žiaci nesmú bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy a bez dovolenia sa zdržiavať v školských priestoroch v čase mimo vyučovania.
          26. Žiak má prísne zakázané nosiť do školy zbrane, nože, cigarety, zápalky, zapaľovače, drogy, alkohol, omamné látky alebo iné veci, ktoré ohrozujú jeho vlastnú bezpečnosť a zdravie ako aj bezpečnosť a zdravie spolužiakov, pedagogických a ostatných zamestnancov školy
          Čl. 2
          Opatrenia vo výchove a klasifikácia správania

          Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa Vyhlášky č. 320/2008 Z. z. o základnej škole a Metodického pokynu č. 22/2011na hodnotenie žiakov základnej školy.
          1. Pochvaly a iné ocenenia
          Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú žiakovi za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje na pedagogickej rade. Škola udeľuje:
          • Individuálnu ústnu pochvalu učiteľom
          • Pochvalu od vyučujúceho do Poznámok k práci žiakov v klasifikačnom zázname
          • Pochvala od vyučujúceho do žiackej knižky
          • Pochvala od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy
          • Pochvalu od riaditeľa školy pred kolektívom školy
          • Diplom
          • Vecná / knižná / odmena
          Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu a klasifikačného hárku.
          Najlepšieho žiaka môže riaditeľ školy navrhnúť na ocenenie starostovi obce.
          Pochvala triednym učiteľom:
          Za výborný prospech a vzorné správanie, reprezentáciu triedy a školy v súťažiach ( úspešný riešiteľ v školských alebo obvodných kolách súťaží), za pomoc TU, prípadne iným vyučujúcim, za korektné vzťahy a pomoc spolužiakom.
          Pochvala riaditeľom školy:
          Za výborný prospech a vzorné správanie (priemer známok do 1, 2 v priebehu navštevovania ZŠ), za reprezentáciu školy - umiestnenie v obvodných kolách na 1. – 3. mieste, okresnom kole na 1. mieste a účasť v krajskom kole, - záslužná práca pre školu, v projektoch a zberoch.
          Pochvala riaditeľom školy s vecnou odmenou
          TU môže navrhnúť riaditeľovi školy udelenie vecnej ceny žiakovi: za vzornú reprezentáciu školy, za výborný prospech, za korektné a slušné správanie sa, za pomoc spolužiakom alebo vyučujúcim, za konkrétnu činnosť súvisiacu s reprezentáciou školy, za významný spoločenský čin ( záchranu života, pomoc starým ľuďom a pod.).
          2. Opatrenia na posilnenie disciplíny
          Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania. Triedni učitelia pravidelne kontrolujú zápisy v klasifikačnom hárku a pri hodnotení vyvodia tieto opatrenia:
          • zápis do poznámok k práci žiakov do klasifikačného záznamu
          • zápis do žiackej knižky
          • 3 x porušenie školského poriadku najmä v správaní – zápisy – napomenutie TU
          • 5 x porušenie školského poriadku najmä v správaní – zápisy – pokarhanie TU
          • 10 x porušenie školského poriadku najmä v správaní – zápisy – pokarhanie RŠ
          • Nad 10 porušení školského poriadku alebo podľa závažnosti previnenia sa pristúpi k zníženiu známky zo správania
          • 3 x zápis z jedného predmetu / nepripravenosť, pravidelné zabúdanie úloh, školských pomôcok . . . / sa rovná jednému zápisu za porušenie správania sa a následne sa rieši
          pohovorom s rodičmi a výchovnými opatreniami.

          Napomenutie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ za opakované priestupky menšieho charakteru alebo 1 až 2 vymeškané neospravedlnené hodiny atď. ...

          Pokarhanie triednym učiteľom navrhuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní na pedagogickej rade, avšak nielen za nerešpektovanie predchádzajúcich výchovných opatrení, ale aj za úmyselné poškodenie školského majetku v menšom rozsahu, za prvé prejavy šikanovania spolužiakov (ohováranie, vysmievanie sa . . . ), za nedovolené použitie mobilného telefónu počas vyučovacieho dňa, za občasné narušenie vyučovacieho procesu, za zabúdanie a znehodnocovanie žiackej knižky, za neskoré príchody na vyučovanie, za 3 až 5 vymeškaných a neospravedlnených vyučovacích hodín atď. ...

          Pokarhanie riaditeľom školy udeľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade, avšak nie len za nerešpektovanie predchádzajúcich výchovných opatrení, ale aj za drobnú vedomú krádež, za opakované priestupky, opakované prejavy šikanovania, za prvé pokusy fajčiť v budove alebo areáli školy, za prvé pokusy používať mobilný telefón a iné IKT techniky na fotenie či nahrávanie počas vyučovacieho dňa v škole, za častejšie vyrušovanie vyučovacieho procesu, za neplnenie si školských povinností, za 6 až 9 vymeškaných a neospravedlnených hodín atď. ...

          Znížená známka zo správania – 2. stupeň navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s riaditeľom školy a pedagogickou radou alebo riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou nie len za nerešpektovanie predchádzajúcich výchovných opatrení, ale aj za úmyselné poškodenie na zdraví, za záškoláctvo, za opakované krádeže, za opakované šikanovanie spolužiakov, za nerešpektovanie pokynov triedneho učiteľa a ostatných vyučujúcich, za úmyselné a cielené ignorovanie a neplnenie si osnov vyučovacieho procesu štátneho alebo školského vzdelávacieho programu, za opakované fajčenie v priestoroch budovy a areálu školy i na akciách usporadúvaných školou, za prechovávanie alebo požitie alkoholu v budove alebo areáli školy i na akciách usporadúvaných školou, za úmyselné poškodenie majetku školy, za 10 až viac neospravedlnených vymeškaných hodín na vyučovaní atď.

          Znížená známka zo správania – 3. stupeň navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s riaditeľom školy a pedagogickou radou alebo riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou nie len za nerešpektovanie predchádzajúcich výchovných opatrení, ale aj za sústavný rozpor v správaní sa žiaka s pravidlami školského poriadku, za 20 a viac neospravedlnených hodín, za šírenie a užívanie ľahkých drog v budove, v areáli školy i na akciách usporadúvaných školou, za zámerné porušovanie korektných vzťahov medzi spolužiakmi alebo medzi žiakmi a zamestnancami školy, za závažné previnenia ohrozujúce ostatných spolužiakov a vyučujúcich atď. . .

          Znížená známka zo správania – 4. stupeň je udelený, ak žiak sústavne, opakovane porušuje pravidlá správania a školský poriadok, za závažné alebo obzvlášť závažné previnenia proti školskému poriadku a pravidlám slušného správania sa, za zámerné narúšanie korektných vzťahov medzi spolužiakmi alebo pracovníkmi školy, keď závažnými previneniami ohrozuje ostatných spolužiakov a zamestnancov školy.
          Zníženú známku zo správania na návrh triedneho učiteľa, alebo na návrh riaditeľa školy alebo na návrh iných pedagogických zamestnancov riaditeľovi školy možno uplatniť i bez predchádzajúcich výchovných opatrení v prípade, že sa jedná o závažné previnenia proti školskému poriadku, alebo zvlášť závažné previnenia proti školskému poriadku alebo obzvlášť závažné previnenia proti školskému poriadku.

          O udelení opatrenia zákonného zástupcu žiaka informuje triedny učiteľ alebo zastupujúci triedny učiteľ preukázateľným spôsobom prostredníctvom oznámenia o udelení výchovných opatrení. Opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.

          Triedny učiteľ, zastupujúci triedny učiteľ a učitelia jednotlivých predmetov informujú rodiča o priebežných výsledkoch prospechu a správaní sa žiaka, o zhoršujúcich sa výsledkoch v prospechu a správaní sa žiaka prostredníctvom žiackej knižky, formou predvolania rodiča s vyhotovením zápisu alebo doručením oznamu na adresu zákonného zástupcu.
          Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovno-vzdelávacieho procesu vzdelávanie, môže byť okamžite vylúčený z výchovy a vzdelávania a umiestnený do učebne do samostatnej miestnosti školy v prítomnosti iného pedagogického zamestnanca, ktorý v tom čase nevykonáva priamu výchovno–vzdelávaciu činnosť.
          Na prešetrenie sa bezodkladne privolá zákonný zástupca žiaka, podľa potreby policajný zbor, zdravotná pomoc a riaditeľ alebo ním poverený zástupca vyhotoví o dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia písomný zápis.

          3. Opravné skúšky, opakovanie ročníka upravuje Metodický pokyn č. 22/2011 na
          hodnotenie a klasifikáciu ZŠ


          Ak má žiak na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch
          predmetov, môže jeho zákonný zástupca požiadať o vykonanie opravnej skúšky. Výsledok
          opravnej skúšky môže byť hodnotený známkou
          • nedostatočný - ak žiak nevyhovie stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov,
          • dostatočný - ak žiak stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov vyhovie.
          Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z
          predmetu, z ktorého mal urobiť opravnú skúšku – stupňom prospechu nedostatočný.
          Ak žiak neprospel a neurobil opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac
          ako dvoch predmetov, opakuje ročník. Bude zaradený do triedy nižšieho ročníka.

          4. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí

          Na požiadanie zákonného zástupcu z dôvodov aktívnej záujmovej činnosti žiaka alebo zo zdravotných dôvodov doložených príslušnou žiadosťou a potvrdením, môže riaditeľ školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijné úľavy, individuálne vzdelávanie.
          Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľ školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka na škole obdobného typu v zahraničí.

          Čl. 3
          Zásady správania sa žiakov a vnútorný režim školy

          1. Oslovenie a pozdravy
          a) Žiaci oslovujú zamestnancov školy: pán riaditeľ, pani učiteľka / pán učiteľ/, pán školník, pani upratovačka a podobne.
          b) Žiaci zdravia všetkých zamestnancov a návštevy školy.
          c) Žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny tak, že vstanú. Ak príde do triedy iný vyučujúci alebo iná dospelá osoba, pokračujú v práci, v prípade potreby po pokyne vyučujúceho prerušia prácu a v sede si vypočujú prípadný oznam.
          2. Príchod žiaka do školy
          a) Žiaci prichádzajú do školy tak, aby 10 minút pred začiatkom vyučovania boli vo svojej triede, t.j. do 7. 20 hod..
          b) Ak žiaci dochádzajú do školy autobusom, môžu do budovy vstupovať podľa príchodu autobusov.
          c) Žiaci vstupujú do budovy školy hlavným vchodom o 7. 10 hod. V nepriaznivom počasí /dážď, sneženie, silný vietor, chlad/ môžu so súhlasom zamestnanca vykonávajúceho dozor vstupovať do budovy školy aj skôr.
          d) Budova školy sa ráno uzamkne po príchode detí do MŠ, nakoľko máme spoločný vchod.
          e) Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv a odoberie sa do šatne, kde sa prezuje do hygienicky vhodných prezuviek, uloží si a zavesí svoje veci. Šatstvo a obuv má označené, aby nedošlo k zámene, ukladá si ich podľa pokynov a označenia.
          f) Pred triedou sa zbytočne nezdržiava, čo najskôr zaujme svoje miesto v triede. Pripraví si všetky potrebné pomôcky na prvú vyučovaciu hodinu. Počas vyučovania je povinný udržiavať poriadok na lavici, v lavici a vo svojom okolí.
          g) Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho príslušnej vyučovacej hodiny ako aj u triedneho učiteľa.
          h) Z bezpečnostných dôvodov je zakázané v areáli školy používať skateboardy, korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch. Žiaci, ktorí dochádzajú do školy na bicykli, korčuliach, skateboarde, sú povinní z neho pri hlavnej bráne zísť. Škola v žiadnom prípade nenesie zodpovednosť za odcudzenie alebo poškodenie bicyklov, korčúľ, skateboardov a kolobežiek.
          i) Žiaci, ktorí čakajú na záujmové krúžky alebo na poobedňajšie vyučovanie čakajú v ŠKD.
          3. Správanie sa žiaka na vyučovaní
          a) Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia dochvíľne, riadne pripravený, so
          všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na
          vyučovanie. Veci potrebné na vyučovaciu hodinu si žiak pripraví cez prestávku. Školskú
          tašku má zavesenú alebo uloženú vedľa lavice.
          b) Na každej vyučovacej hodine má žiak so sebou žiacku knižku. V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania. Ak si žiak zabudne žiacku knižku 10 x a menej za polrok, môže mu triedny učiteľ udeliť alebo navrhnúť niektoré výchovné opatrenie. Ak si žiak zabudne žiacku knižku viac ako 10 x za polrok, môže mu navrhnúť zníženú známku zo správania. / Keď si žiak zabudne žiacku knižku, vyučujúci vykoná zápis do KZ, zápis o hodnotení a zápis o zabudnutí do klasifikačného záznamu /.
          c) Miesto v zasadacom poriadku môže žiak meniť len so súhlasom vyučujúceho.
          d) Po zazvonení na vyučovaciu hodinu žiak sedí na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny, ho zdraví povstaním. V odbornej učebni určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
          e) Na vyučovacej hodine sa žiak správa slušne, sleduje činnosť v triede, je aktívny, pracuje svedomito, nenašepkáva, neodpisuje, nevyrušuje, neotáča sa za spolužiakmi, nehojdá sa na stoličke. Za hrubý priestupok sa považuje našepkávanie a odpisovanie, falšovanie podpisu, prepisovanie známok v žiackej knižke a v školskej dokumentácii.
          f) Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
          g) Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, má možnosť ospravedlniť sa vyučujúcemu na začiatku hodiny s uvedením dôvodu.
          h) Domáce úlohy si žiaci vypracúvajú v ŠKD alebo doma, neodpisujú ich v škole.
          i) Počas hodiny smie žiak opustiť triedu len so súhlasom vyučujúceho. Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len v prípade, ak je písomne ospravedlnený zo závažných dôvodov / návšteva lekára a pod. / od svojho zákonného zástupcu a so súhlasom triedneho učiteľa a vyučujúceho. V prípade neprítomnosti TU rozhodne o uvoľnení vyučujúci príslušnej hodiny.
          j) Žiak šetrí a udržuje svoje pracovné miesto a jeho okolie, triedu a všetky školské priestory v čistote a poriadku.
          k) Manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa. Pri poškodení škodu hradí zákonný zástupca nezodpovedného žiaka a ak sa nezistí vinník, škodu uhradí kolektív triedy. Je zakázané otvárať okná bez sieťky a vykláňať sa z nich, vyhadzovať z nich papiere alebo predmety a vykrikovať.
          l) Do školy je zakázané nosiť, prechovávať a užívať akékoľvek drogy – omamné látky, zbrane aj ich atrapy. Porušenie zákazu sa klasifikuje ako hrubé narušenie disciplíny.
          m) Na hodinách telesnej výchovy cvičia žiaci v úbore dohodnutom s vyučujúcim. Vrecká s úbormi majú žiaci uložené v skrini v triede. Všetci žiaci sa prezliekajú na hodiny telesnej výchovy do úborov v triede. Dievčatá, ktoré požiadajú učiteľa, sa môžu prezliekať v priestore, ktorý určí učiteľ.
          n) Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, pracovnom vyučovaní, žiak osobitne svedomito dodržiava bezpečnostné pokyny vyučujúceho. Žiaci si na týchto hodinách zložia z rúk hodinky a šperky.
          o) V učebni IKT žiak dodržiava pravidlá správania a bezpečnostné pokyny vyučujúceho.
          p) Žiak nenosí do školy predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. Ak vyučujúci takýto
          predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti rodičom. Klenoty a väčšie sumy peňazí nosí
          žiak do školy na vlastnú zodpovednosť.
          r) Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci vybavujú výlučne prostredníctvom triedneho
          učiteľa. Ak triedny učiteľ nie je kompetentný riešiť záležitosť vo vlastnej právomoci,
          potom ju rieši s riaditeľom školy.
          s) Ak žiak zistí stratu veci, ktorá podlieha poisteniu, oznámi to vyučujúcemu, na ktorého
          hodine stratu zistil. Ten sprostredkuje spísanie zápisu o strate s riaditeľom školy.
          t) Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch a pobytoch, dodržiavajú žiaci pokyny
          vedúceho pedagóga a ostatných pedagogických zamestnancov. Dodržujú určené termíny
          miesta a času sústredenia pedagogickým pracovníkom.

          4. Základné povinnosti učiteľa počas vyučovania

          a) učiteľ je povinný dostaviť sa na vyučovaciu hodinu včas a dodržiavať začiatok a koniec
          vyučovacej hodiny,
          b) počas vyučovacej hodiny je učiteľ plne zodpovedný za jej organizáciu a priebeh,
          c) učiteľ nesmie svojvoľne opustiť triedu a žiakov nechať bez dozoru,
          d) učiteľ je povinný skontrolovať prítomnosť žiakov na vyučovacej hodine a
          neprítomných zapísať do triednej knihy,
          e) v prípade podozrenia z opakovanej neospravedlnenej neúčasti žiaka na vyučovaní
          s viditeľnou črtou záškoláctva napr. opakovaná neúčasť na prvej hodine, túto
          skutočnosť vedenie školy ohlási obci,
          f) učiteľ je povinný dbať o poriadok na vyuč. hodine, po jej skončení zabezpečí zotretie
          tabule, vypnutie počítača, notebooku, dataprojektora alebo rádia,
          g) učiteľ nesmie posielať žiakov mimo triedu počas vyučovacej hodiny,
          h) pedagogickí zamestnanci nesmú počas výchovno -vzdelávacej činnosti používať
          mobilný telefón na súkromné účely,
          i) učiteľ je povinný vykonávať dozor na chodbe a v školskej jedálni podľa platného
          rozpisu služieb,
          j) po skončení vyučovania odvedie žiakov do ŠKD.

          5. Správanie sa žiaka počas prestávky
          a) Prestávky využívajú žiaci na oddych a na prípravu pomôcok na ďalšiu vyučovaciu hodinu, upratanie lavice, svojho miesta, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny, zopakovanie si učiva. Na WC sa zbytočne nezdržiava. Počas prestávok je zakázané hrať v triedach akékoľvek loptové hry.
          b) Žiaci môžu podľa potreby vyhľadať TU, vyučujúceho alebo koordinátora prevencie.
          c) Cez malé prestávky sa žiaci zdržujú v triede a pripravujú sa na ďalšiu hodinu. Iba počas veľkej prestávky vychádzajú všetci žiaci okrem týždenníkov na chodbu. Podľa rozhodnutia pedagóga vykonávajúceho dozor môžu žiaci veľkú prestávku stráviť vonku pred hlavným vchodom.
          d) Papiere, iné odpadky žiaci hádžu do košov. Je zakázané hádzať odpadky a veci z okna, na zem, po chodbách, záchodoch.
          e) Priestor budovy školy, ako aj areál školy je zakázané svojvoľne opúšťať. Prechod žiakov do špeciálnej učebne PC sa uskutočňuje pred skončením prestávky pod dozorom príslušného vyučujúceho.
          f) Žiaci cez malé prestávky bezdôvodne neopúšťajú triedy, nevstupujú do iných tried. Po chodbách a schodoch sa pohybujú pokojne, neutekajú, nevrážajú do iných, nerušia a neobmedzujú spolužiakov, dbajú na pokyny dozor konajúceho učiteľa a dbajú na ochranu svojho zdravia i zdravia svojich spolužiakov.
          g) Otvorenie okien na vetranie sa uskutočňuje len s dovolením vyučujúceho. Otvárajú sa len malé okná s vetracím otvorom. Veľké okná je zakázané otvárať. Prísne je zakázané vykláňať sa z ona alebo inak manipulovať s otvoreným oknom a ohrozovať tak svoju bezpečnosť. Žiaci cez prestávky nebúchajú dvermi príslušných tried, pri zatváraní a otváraní používajú kľučku.
          h) Žiaci sa správajú voči sebe slušne a tolerantne, nevyhľadávajú potýčky, neriešia osobné problémy vulgárnymi a nevhodnými výrazmi, posmievaním, prípadne fyzickým násilím. Nezneužívajú fyzicky slabších spolužiakov na vykonávanie rôznych ponižujúcich úkonov. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať a ubližovať si navzájom, vybavovať si osobné nezhody. V prípade zistenia šikanovania situáciu rieši triedny učiteľ, v prípade zistenia opakovaného šikanovania situáciu rieši triedny učiteľ so zákonnými zástupcami a na pedagogickej porade.
          6. Správanie sa žiaka v školskej jedálni
          a) Každý žiak, ktorý sa chce stravovať v ŠJ, je povinný včas vyplatiť stanovený
          poplatok.
          b)Vstup do školskej jedálne je povolený iba stravujúcim sa žiakom.
          c) V školskej jedálni sa žiaci zdržujú iba počas konzumácie stravy.
          d) V ŠJ sa žiaci správajú disciplinovane, riadia sa pokynmi pedagogického dozoru
          a zamestnancov ŠJ.
          e) Prevzatú stravu stravník všetku konzumuje v jedálni.
          f) Po konzumácii stravy je stravník povinný ním použitý tanier, pohár a príbor vrátiť
          do odkladacieho okienka na použitý riad.
          g) V prípade, že žiak rozleje časť stravy na podlahu, oznámi túto skutočnosť pedagogickému dozoru, ktorý prostredníctvom pracovníčok ŠJ zabezpečí odstránenie nedostatku, ktorý býva príčinou školského alebo pracovného úrazu.
          h) Ak žiak časť stravy rozleje na jedálenský stôl, požiada pracovníčku pri odbere použitého riadu o uvedenie stola do dobrého hygienického stavu.
          7. Správanie sa žiaka v ŠKD
          Žiak je do ŠKD prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení stanoveného poplatku na Obecnom úrade v Jasenovom.
          V ŠKD sa žiaci správajú podľa pokynov vychovávateľa, bez dovolenia sa nevzďaľujú a neodchádzajú domov. Žiak odchádza z ŠKD v sprievode rodičov alebo sám. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas a v sprievode inej osoby, ako je uvedený v zápisnom lístku, musí to rodič oznámiť vychovávateľke písomne. Na žiaka v ŠKD sa v plnom rozsahu vzťahuje školský poriadok. Ak žiak v ŠKD nerešpektuje pokyny vychovávateľa, opakovane porušuje školský poriadok, svojím správaním ohrozuje ostatných, môže byť vylúčený z ŠKD. Činnosť ŠKD : Začiatok činnosti v ŠKD je stanovený podľa rozvrhu hodín.
          8. Odchod žiaka zo školy
          a) Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak pod dohľadom vyučujúceho uloží svoje veci do školskej tašky, vyčistí si svoje miesto a okolie, vyloží stoličku na lavicu. Priestor pod lavicou zostane prázdny, aby mohol byť vyčistený. Pod dohľadom vyučujúceho žiaci zotrú tabuľu, zatvoria okná.
          b) Na pokyn vyučujúceho žiaci opustia triedu a presunú sa do ŠKD. Žiaci, ktorí odchádzajú domov sa v šatni prezujú, oblečú si svoje zvršky, vyučujúci zároveň dohliadne na uloženie prezuviek. Zoradia sa a pod dozorom vyučujúceho odídu k východu a opustia budovu školy. Celý odchod je disciplinovaný a usporiadaný.
          c) Po skončení vyučovania a pobytu v ŠKD idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru a súhlasu pedagóga v budove školy nie je dovolené. Počas poobedňajšieho vyučovania predmetov alebo krúžkov sa pohybujú po budove a v učebniach len pod dozorom a za súhlasu vyučujúceho.

          9. Správanie sa žiaka na verejnosti
          a) Na školských výletoch, exkurziách, akciách usporiadaných školou sa žiak riadi pokynmi pedagógov. Na verejnosti v mimo vyučovacom čase, počas voľných dní aj cez prázdniny sa žiak správa tak, aby nepoškodzoval dobré meno školy a v súlade so slušnými pravidlami správania. Nepoškodzuje verejný ani súkromný majetok.
          b) Žiak nesmie fajčiť, požívať alkohol a iné návykové látky a navštevovať veku neprimerané podujatia a zariadenia. Škola odporúča, aby pobyt žiaka mimo domu bez sprievodu svojich rodičov vo večerných hodinách bol v jesennom a zimnom období do 20.00 hod., v jarnom a letnom období do 21. hod.
          c) Škola odporúča žiakom nekomunikovať a neprijímať žiadne ponuky od neznámej osoby.
          10. Dochádzka žiakov do školy a uvoľnenie z vyučovania
          a) Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť v záujmových krúžkoch pre prihlásených žiakov je povinná počas celého školského roka.
          b) Žiak môže vyučovanie a podujatia školy vymeškať len pre chorobu, prípadne lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, pri mimoriadne nepriaznivom počasí, pri nepredvídaných dopravných pomeroch, pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach, pri reprezentácii vlasti alebo iných závažných udalostiach, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
          c) Ak rodič potrebuje uvoľniť žiaka z vyučovania pre vopred známu vážnu príčinu, vyžiada si dovolenie prostredníctvom písomnej žiadosti o uvoľnenie. Písomná žiadosť o uvoľnenie žiaka z vyučovania musí byť podpísaná zákonným zástupcom s oznámením ich zodpovednosti v prípade úrazu žiaka.
          • Ak ide o neprítomnosť na dobu do dvoch dní, je žiak z vyučovania uvoľnený triednym učiteľom.
          • Na dobu dlhšiu než dva dni je uvoľňovaný riaditeľom školy, a to po súhlase triedneho učiteľa. Písomnú žiadosť doručuje zákonný zástupca triednemu učiteľovi najmenej 3 dni pred začiatkom predpokladanej neprítomnosti.
          Žiak sa zapisuje do triednej knihy ako chýbajúci a vymeškané hodiny sa mu ospravedlnia.
          d) Ak sa žiak nemôže zúčastniť výchovno-vzdelávacieho procesu, zákonný zástupca je povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť škole, najneskôr do 48 hodín a to osobne, telefonicky alebo písomne. V opačnom prípade sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní za neospravedlnenú.
          e) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára.
          f) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
          g) Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti.
          h) Z rodinných dôvodov majú rodičia právo ospravedlniť žiaka najviac 2 dni v každom polroku.
          i) Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva v spoločnej domácnosti alebo je s nimi v trvalom styku, na prenosnú infekčnú chorobu, oznámi toto zákonný zástupca neodkladne TU alebo riaditeľovi školy. Zákonný zástupca je povinný oznámiť triednemu učiteľovi alebo riaditeľovi školy každé vážnejšie ochorenie žiaka, ktoré si vyžaduje individuálny prístup zo strany pedagógov.
          j) Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný spolu:
          - za školský polrok menej ako 3 vyučovacie hodiny / 1 a 2 hodiny / udelí TU žiakovi napomenutie TU, ak 3 až 5 vyučovacích hodín , udelí TU žiakovi pokarhanie TU
          - za školský polrok 6 až 9 vyučovacích hodín, udelí žiakovi RŠ pokarhanie riaditeľa školy
          - za neúčasť žiaka na 10 a viac vyučovacích hodinách za školský polrok sa zníži žiakovi známka zo správania na stupeň 2. V prípade 20 a viac vymeškaných a neospravedlnených vyučovacích hodín sa zníži známka zo správania na stupeň 3.
          k) Ak má triedny učiteľ odôvodnené podozrenie, že žiak alebo jeho zákonný zástupca porušujú § 36 školského zákona – povinná školská dochádzka – neprítomnosť na vyučovaní sa považuje za neospravedlnenú. Triedny učiteľ prostredníctvom riaditeľa školy zasiela rodičovi upozornenie na nedbalú školskú dochádzku – najneskôr po troch dňoch neospravedlnenej neprítomnosti žiaka na vyučovaní.
          l) Neospravedlnenú neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúcu viac ako 15 hodín v mesiaci oznámi TU riaditeľovi školy a prostredníctvom riaditeľa školy obci a okresnému úradu, kde má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt. Podľa par 18 ods. 2 zákona č. 281/2002 Z. z. o prídavku na dieťa a príspevku k prídavku na dieťa v znení zákona č. 658/2002 Z. z.
          (zanedbávanie povinnej školskej dochádzky) sa jedná o zanedbanie povinnej školskej dochádzky.
          m) Ak žiak vymešká 30℅ a viac vyučovacích hodín z profilových predmetov v jednom školskom polroku, môže mu byť navrhnuté komisionálne preskúšanie.
          n) Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého predmetu, musí byť prítomný na vyučovaní predmetu v predpísanom úbore a zamestnáva sa pomocnými úlohami pri vyučovaní. Ak je predmet, v ktorom je žiak oslobodený, zaradený na prvú alebo poslednú vyučovaciu hodinu, na základe rozhodnutia riaditeľa školy vydaného na žiadosť rodičov sa žiak vyučovania predmetu nezúčastňuje.
          11. Starostlivosť o školské zariadenie a učebnice
          a) Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie.
          b) Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je v plnej miere povinný nahradiť rodič žiaka / zákonný zástupca /.
          c) Žiak je povinný šetriť učebnice, školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením. Učebnice si na začiatku školského roka vloží do obalu, nepíše ani nečarbe do nich, stará sa o ne. Ostatné školské potreby udržiava v dobrom stave. Nepíše a nekreslí po laviciach.
          d) Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, v ktorej končí školský rok.
          e) Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku / stoličky, lavice, . . . / a ostatného inventáru učebne.
          12. Náplň práce týždenníkov
          Týždenníkov vymenúva triedny učiteľ. Sú dvaja a ich mená sú zapísané v triednej knihe.
          • Týždenníci zodpovedajú za poriadok a čistotu v triede i v priestoroch pred triedou a pri šatni po dobu vyučovania. Pred vyučovaním sú povinní pripraviť pomôcky a iné potreby na vyučovanie podľa pokynov vyučujúcich.
          • Na každej hodine hlásia neprítomných spolužiakov, po každej vyučovacej hodine zotrú tabuľu.
          • Po skončení vyučovania zotrú tabuľu, kriedu a špongiu uložia, uzavrú okná, prekontrolujú uzávery vody a vypnú svetlá.
          Týždenníci dbajú na šetrenie elektrickou energiou - počas prestávky vypínajú osvetlenie tried.
          • Pri prípadnom zistení, že v triede je niečo pokazené, túto skutočnosť oznámia ihneď triednemu učiteľovi.

          Čl. 4
          Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
          a) Žiak musí byť v škole a na všetkých školských a mimoškolských podujatiach oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností. Na vyučovaní sú nevhodné, výstredné oblečenie, nápadná a výrazná úprava vlasov a tváre / líčenie / neprípustné. Taktiež je neprípustné mať na prvom stupni akýmkoľvek spôsobom farebne upravené nechty.
          b) Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť si svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
          c) Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole preukázateľne oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom / zápis v triednej knihe a žiackej knižke /. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
          d) Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.
          e) Z bezpečnostných dôvodov nie je povolené používať v škole ako prezuvky obuv bez pevnej špičky a päty alebo obuv na opätku.
          f) Každý žiak je povinný mať v škole toaletné potreby /vreckovky, uterák,.../
          g) Žiak ochraňuje svoje zdravie a zdravie spolužiakov. Žiaci nesmú v škole ani v areáli školy fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať toxické látky a drogy.
          h) Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady – dôsledne si umyje ruky po použití toalety i pred každým jedlom.
          i) Pred začatím činnosti, pri ktorej vzniká riziko úrazu, pedagóg je preukázateľne povinný poučiť a upozorniť žiakov na možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.
          j) Prvú predlekársku pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.
          k) Pri nevoľnosti, ublížení si alebo úraze žiak alebo spolužiak ihneď oznámi túto skutočnosť niektorému z pedagogických zamestnancov v poradí vyučujúci, dozor konajúci učiteľ, triedny učiteľ, vedenie školy, prípadne iná dospelá osoba.
          l) Pedagóg, ktorému bola nevoľnosť alebo úraz nahlásené, príp. ktorý poskytol prvú predlekársku pomoc žiakovi, je povinný o úraze alebo ochorení informovať rodičov žiaka.
          m) Pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie zabezpečí škola žiakovi privolanie lekárskej pomoci a informuje rodičov žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorému to bolo oznámené, do zošita úrazov. Ak žiak vymešká z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa záznam o úraze.
          n) Za bezpečnosť žiaka zodpovedá na vyučovaní vyučujúci v triede. Pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii a pri ostatnej výchovno-
          vzdelávacej činnosti, pri činnosti v ŠKD, počas krúžkovej činnosti a počas školského
          stravovania zodpovedajú za bezpečnosť žiakov učitelia konajúci dozor.
          o) Pri prechode žiakov z triedy do počítačovej učebne, na ihrisko a späť, počas nahlásených vychádzok vykonáva dozor vyučujúci príslušnej vyučovacej hodiny.

          Osobitné opatrenia v učebni informatiky:

          • do učebne smie žiak vstupovať iba v sprievode vyučujúceho,
          • v učebni je zakázané jesť a piť,
          • vyučujúci určí každému žiakovi miesto- počítač,
          • každý žiak je zodpovedný za jemu pridelený počítač a spôsobenú úmyselnú škodu na zariadení je povinný uhradiť zákonný zástupca žiaka,
          • žiaci nevyrušujú pri práci svojich spolužiakov,
          • žiaci sa po učebni pohybujú opatrne, dávajú pozor na elektrické rozvody a nezasahujú do el. obvodu počítača,
          • je zakázané používať súkromné nosiče na prehrávanie alebo nahrávanie súborov.


          Čl. 5
          Starostlivosť o ochranu pred sociálno-patologickými javmi – drogy
          • škola plní úlohu školského poradenstva a prevencie – koordinátor prevencie a drogových závislostí, ktorý spolupracuje s triednymi učiteľmi,
          • škola spolupracuje s preventívnymi a poradnými zariadeniami, zaoberajúcimi sa prevenciou (CPPP a P, MsP),
          • škola uplatňuje v oblasti ochrany a prevencie žiakov pred sociálno-patologickými javmi a omamnými látkami v súlade s POP MŠ a Národným programom boja proti drogám tieto opatrenia:
          a) škola a triedni učitelia majú zahrnutú v pláne práce problematiku drog a drogových závislostí,
          b) učitelia sú povinný priebežne monitorovať zmeny v správaní sa žiaka a v prípade oprávneného podozrenia z prechovávania, distribúcie alebo užívania alkoholu a drog bezodkladne privolajú zákonných zástupcov, MsP.
          V prípade podozrenia na užitie akejkoľvek návykovej látky v záujme ochrany zdravia, života a integrity žiaka škola bude postupovať podľa týchto zásad:
          • predvolanie rodičov do školy,
          • podrobenie sa dychovej skúške (pri podozrení na užitie alkoholu) alebo laboratórnemu testu (pri podozrení na užitie drogy),
          • v prípade odmietnutia vyšetrenia a spolupráce v zmysle predchádzajúcich bodov škola bude podozrenie na užitie, prechovávanie a distribúciu drog považovať za opodstatnené a bude postupovať v zmysle školského poriadku,
          • v prípade pozitívneho výsledku škola odporučí rodičom (zákonným zástupcom) žiaka spoluprácu s odbornými pracoviskami na drogovú problematiku a bude postupovať v zmysle školského poriadku – hrubé porušenie školského poriadku,
          • v prípade podozrenia na dílerstvo, škola okamžite kontaktuje políciu,
          • ak sa jedná o závislosť na droge, škola odporučí žiaka do starostlivosti protidrogového oddelenia psychiatrie.

          Opatrenia:
          1. Základným preventívnym opatrením školy je osvojiť si princíp „ Zdravá škola bez cigariet, alkoholu, drog a násilia.“
          2. Koordinátor protidrogovej prevencie plní a bude plniť úlohy školského poradenstva v otázkach prevencie:
          • spolupracovať s triednymi učiteľmi a ostatnými pedagógmi,
          • koordinovať a metodicky usmerňovať preventívnu protidrogovú výchovnú
          a informačnú činnosť pedagogických pracovníkov,
          • iniciovať preventívne aktivity a organizovať preventívne programy za prítomnosti
          odborníkov na problematiku prevencie,
          • poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich rodinným zástupcom,
          • monitorovať aktuálny stav zneužívania návykových látok a priebežne informovať aj rodičov o preventívnych aktivitách školy,
          • informovať rodičov o možnostiach spolupráce s poradenskými a preventívnymi
          odbornými zariadeniami v prípade pomoci ohrozeným deťom ( CVPP, PPP ).

          3. Triednym učiteľom a všetkým pedagogickým pracovníkom nariaďuje:
          a) Neustále monitorovať fyzické a psychické zmeny v správaní žiakov a sledovať:
          • problémy so sebaovládaním,
          • zanedbávanie záujmov,
          • zhoršenie zdravotného stavu,
          • prístup k učeniu, spolužiakom, učiteľom,
          • výchovno-vyučovacie výsledky,
          • dochádzku.
          b) Oboznámiť žiakov, čo je drogová závislosť, o jej škodlivosti, ako jej predchádzať,
          a komu hlásiť výskyt návykovej látky:
          • udržiavať protidrogovú klímu v škole ( sám byť príkladom ),
          • zapracovať do práce aktivity a interaktívne programy zamerané na prevenciu,
          • zapájať žiakov do školských i mimoškolských aktivít, do vedomostných, športových a iných súťaží,
          • prispievať k tvorbe a výchove osobnosti dospievajúceho človeka aj poukázaním na dobré stránky jeho charakteru,
          • viesť žiakov k prosociálnemu správaniu a empatii, rozvíjať úctu človeka k človeku, pomoc v núdzi,
          • naučiť žiakov povedať „nie“ negatívnym vplyvom okolia - násiliu, šikanovaniu,
          týraniu, drogám …,
          • podporovať záujmovú činnosť a zručnosť žiakov,
          c/ Na rodičovských združeniach oboznámiť rodičov s postupom školy pri výskyte
          fajčenia, alkoholu a nelegálnych drog.

          4. Všetci pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci majú oznamovaciu povinnosť v prípade zistenia alebo podozrenia prechovávania alebo konzumácie návykovej látky:
          • zistenú skutočnosť hlásiť koordinátorovi protidrogovej prevencie,
          • uskutočniť výchovný pohovor so žiakom (výchovný poradca, triedny učiteľ,
          koordinátor protidrogovej prevencie),
          • upovedomiť rodičov o prechovávaní alebo konzumácii návykovej látky, pohovor
          s riaditeľom školy,
          • nadviazať kontakt s odborným poradensko-psychologickým pracoviskom -
          • C PPP a P (protidrogový koordinátor a riaditeľ školy),
          • pri nájdení návykovej látky kontaktovať políciu,
          • pri podozrení na konzumáciu návykovej látky kontaktovať rodičov a v spolupráci s nimi aj lekára, ktorý odoberie moč na toxikologické vyšetrenie a ďalej postupovať podľa sankcií zakotvených v školskom poriadku.

          Sankcie

          Riaditeľ školy nariaďuje v súlade so školským poriadkom tieto sankcie pri
          prechovávaní alebo konzumácii návykových látok:

          • V prípade zistenia šírenia alebo prechovávania drog a návykových látok u žiaka, bude
          tomuto žiakovi udelené výchovné opatrenie podľa miery závažnosti prečinu:
          • napomenutie alebo pokarhanie triednym učiteľom alebo riaditeľom školy,
          • znížená známka zo správania.
          Udeleniu výchovných opatrení predchádza pohovor s rodičmi.
          V prípade opakovaného prečinu bude žiak odporučený na poradenskú pomoc CPPP a P.

          Čl. 6

          Starostlivosť o ochranu pred sociálno-patologickými
          javmi, diskrimináciou alebo násilím


          Diskriminácia a násilie

          Šikana na školách a v školských zariadeniach nesmie byť zamestnancami v žiadnej miere akceptovaná. Pedagóg musí šikanovanie bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc, v uvedenom sa riadi smernicou č. 36/2018 k prevencii šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.

          Znaky šikanovania

          Úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublížiniu druhému,
          • agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
          • opakované útoky,
          • nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.

          Prejavy šikanovania
          Fyzické - priame, aktívne bitky, škrabance, kopance, úder a pod. , vyhrážanie - niekoho
          pošlem aby ťa zbil, rozkaz - aby si sadol, vstal, odišiel, niečo si zobral....atď.
          Psychické - nepatria sem len verbálne útoky, ale aj rozširovanie nepravdivých informácií,
          ohováranie, klamstvá, rôzne symboly, kresby, zosmiešňovanie, neslušné gestá a ignorácia.


          Kyberšikana a jej dôsledky

          • ide o útoky realizované prostredníctvom on-line priestoru /aplikácii,
          • kyberšikana prevažne začína ako nevinný žart, ktorý postupne začne meniť život medzi rovesníkmi i v domácom prostredí,
          • ponižovanie, urážanie, vydieranie, zastrašovanie a obťažovanie sú typické prejavy psychickej šikany,
          • obeť aj agresor bývajú deti, ktoré majú problém nadväzovať zdravé, rovnocenné rovesnícke vzťahy,
          • agresori si svoj pocit menejcennosti kompenzujú uplatňovaním voči slabším,
          • agresormi môžu byť aj deti sebavedomé, avšak mohli vyrastať v rodinách s prísnymi emočne chladnými rodičmi kedy sa deťom nedostávalo primeraného sebapotvrdenia, alebo z iných dôvodov nemajú rozvinutú empatiu,
          • obeť býva často zraniteľný jedinec v sociálnom kontexte, teda sociálne menej zručný, s menej uspokojivými vzťahmi so sklonom k riskantnému správaniu on-line, off-line,
          • útoky realizované on-line, najmä sociálnymi sieťami bývajú intenzívnejšie, nakoľko negatívna rovesnícka odozva sa deje pred veľkým publikom a obeť nevie, kto všetko bol jej svedkom,
          • psychické dôsledky kyberšikany bývajú bolestivejšie a traumatizujúcejšie.

          Žiak sa môže svojím konaním dopustiť priestupku v zmysle zákona č. 372/1990 Zb. O priestukoch (priestupok proti občianskemu spolunaživaniu, proti majetku) alebo tresného činu v zmysle zákona č. 300/2005 Z.z. Tresného zákona. Za priestupok je zodpovedný ten, kto dovŕšil vek 15 rokov. Tresne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu inak trestného, dovŕšil 14 rokov.

          Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov. Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu.
          Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil 14. rok veku.


          Postup pri riešení šikanovania

          • zaistenie ochrany obetiam,
          • rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou a agresormi,
          • nájdenie vhodných svedkov,
          • nikdy nekonfrontovať obete a agresorov,
          • Zabránenie agresorom krivo vypovedať, izolovanie, neumožnenie dohody na spoločnej výpovedi,
          • zákonných zástupcov – škola predvolá rodičov obete i agresorov na pohovor s riaditeľkou školy, z ktorého vyhotový zápis,
          • kontaktuje CPPPa P alebo diagnostického centra,
          • poskytnutie podpory obeti,
          • udelenie agresorovi opatrenia vo výchove podľa závažnosti konkrétneho prípadu.
          Opatrenia
          1. Priebežne monitorovať zmeny v správaní žiakov, hodnotiť atmosféru v triedach, zabezpečovať opatrenia na zvyšovanie pocitu bezpečia (rozhovory, prednášky, diskusie), úzko spolupracovať s CPPP a P.
          2. V prípadoch oprávneného podozrenia na porušenie zdravého osobnostného vývinu bezodkladne riešiť vzniknutý problém s koordinátorom prevencie šikanovania, príp. riaditeľkou školy pri zachovaní úplnej dôvernosti.
          3. Urobiť písomný záznam, oboznámiť s následkami podľa závažnosti priestupku :
          • triedneho učiteľa,
          • rodiča,
          • pracovníkov CPPP a P.
          V mimoriadnych prípadoch :
          • odporučenie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt,
          • oznámenie príslušnému ÚPSV a R – odbor sociálnoprávnej ochrany detí za účelom využitia potrebných výchovných opatrení v prospech maloletých,
          • oznámenie príslušnému útvaru policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
          Rady pre žiaka – svedka šikanovania:
          • informuj učiteľa, ktorému dôveruješ,
          • vyhľadaj pomoc výchovného poradcu,
          • porozprávaj sa s kamarátom, ktorý je obeťou,
          • podpor jeho sebavedomie, ponúkni pomoc,
          • pokús sa zistiť podrobnosti šikanovania,
          • taktne informuj rodičov kamaráta – obete,
          • nezabúdaj, že chceš pomôcť kamarátovi a nie sa pomstiť násilníkom, reaguj primerane.
          Prevencia a riešenie šikanovania
          Prevencia:
          • vytvárať pozitívnu klímu v škole,
          • navodiť úzku spoluprácu medzi školou a rodinou,
          • informovať učiteľov o postupe pri podozrení šikanovania,
          • realizovať vzdelávanie v oblasti prevencie,
          • spolupracovať s centrami výchovnej a psychologickej prevencie a pedag.– psych. poradňou.
          Nepriame prejavy šikanovania:
          • šikanovaný žiak nechce chodiť do školy,
          • nemá priateľov,
          • cez prestávky sa zdržiava v blízkosti učiteľov,
          • má zničené osobné veci, pomôcky,
          • opakovane sa mu strácajú veci, peniaze,
          • znižuje sa mu koncentrácia a výkon na vyučovaní,
          • je konfliktný, náladový, tajnostkársky,
          • má modriny, škrabance, tržné rany,
          • odmieta povedať, čo sa mu stalo,
          • uvádza nepravdepodobné vysvetlenie svojho správania.
          Kto býva najviac šikanovaný?
          • deti tiché, citlivé, plaché, napriebojné, pomalšie, slabšie,
          • deti, ktoré sa niečím odlišujú od ostatných – farbou pleti, rečou, vierou...,
          • nejakou telesnou odlišnosťou - menšie, tučnejšie, krívajúce, s okuliarmi...
          • deti, ktoré sa dobre učia – svedomité, ochotné, usilovné...
          Vyvarovanie sa chýb pri riešení šikanovania – čo robia pedagógovia a rodičia
          nesprávne:
          • vyšetrujú obeť spoločne s agresorom,
          • nedokážu odlíšiť nepravdivé tvrdenia falošných svedkov, ktorých ovplyvnil agresor,
          • neberú ohľad na traumu a pocity obete, často robia bezprostrednú konfrontáciu,
          • neberú do úvahy, že medzi obeťou a agresorom často vzniká závislosť, až identifikácia obete a agresorom,
          • neuvedomujú si, že šikanovaním môže byť nakazená celá trieda (škola)
          Čl.7
          Ochrana zdravia - Predikulóza

          Povinnosti školského zariadenia:
          • v prípade výskytu vší aspoň u jedného žiaka zabezpečiť informovanosť všetkých rodičov príslušnej triedy, v ktorej sa žiak zdržiaval,
          • pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší – dieťa sa škriabe, je nesústredené pohľadom, prezerá si vlasovú časť hlavy atď. oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a rodičovi,
          • následne učiteľ odporučí rodičovi navštíviť príslušného obvodného pediatra za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia,
          • vedenie školy písomne informuje všetkých rodičov na zvýšenú pozornosť s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia,
          • v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom škola bude vykonávať opatrenia, a to aj sledovaním charakteristických prejavov ochorenia u iných detí.
          • Ak sa do 21 dní od výskytu vši v kolektíve neobjavia, ohnisko možno považovať za skončené.
          Povinnosti rodičov pri výskyte vší – zodpovednosť za dodržiavanie hygienických zásad v rodine, dodržiavanie osobnej hygieny vrátane:
          • výmena osobnej a posteľnej bielizne,
          • pranie bielizne pri vysokých teplotách,
          • pranie a dezinfekcia čiapok, šatiek, šálov, hrebeňov,
          • pravidelne prehliadky vlasov detí,
          • dieťa poslať do školského kolektívu bez vší a hníd,
          • informovať školské zariadenie o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v škole.
          Všami napadnutý žiak prekonáva prenosné ochorenie a žiak s prenosným
          ochorením sa musí liečiť a nesmie navštevovať školské zariadenie!!!
          O liečbe od zavšivenia alebo s tým súvisiacich sekundárnych kožných ochorení a o
          dočasnom vyradení žiaka z kolektívu rozhoduje príslušný lekár. Žiak sa do kolektívu môže
          vrátiť len s odporúčaním od lekára.

          Čl. 8
          Práva a povinnosti zákonných zástupcov žiakov


          a) Zákonný zástupca má právo byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Akékoľvek informácie ohľadne výchovno-vzdelávacieho procesu môže rodič získať od príslušného pedagóga po predchádzajúcom telefonickom alebo ústnom dohovore.
          b) Zákonný zástupca žiaka má právo zúčastniť sa časti výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase vyučujúceho učiteľa a riaditeľa školy.
          c) Zákonný zástupca má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy.
          d) Zákonný zástupca má právo byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa
          po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
          e) Zákonný zástupca žiaka je povinný dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom, je povinný dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno–vzdelávacie potreby.
          f) Zákonný zástupca žiaka je povinný informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
          g) Oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti žiaka, ak sa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
          h) Zákonný zástupca žiaka je povinný nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
          i) Rodičia a zákonní zástupcovia žiakov sa dobrovoľne združujú v Rodičovskom združení.
          j) Úlohou RZ je pomáhať škole pri výchove žiakov, predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti, podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov, o zníženie počtu zaostávajúcich žiakov, o výchovu žiakov k uvedomelej disciplíne.
          k) RZ poskytuje škole finančnú pomoc pri zabezpečovaní mimotriednej a mimoškolskej činnosti žiakov, poskytuje materiálnu pomoc škole predovšetkým pri zlepšení školského prostredia.
          l) Podľa potreby plní ďalšie úlohy.
          m/ RZ spolupôsobí pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi, nezasahuje do
          výchovno – vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho
          priaznivý priebeh a podporuje ho.



          Čl. 9
          Pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi a vzťahov s pedagogickými
          zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy


          1. Medzi základné pravidlá vzťahov patrí:

          • spravodlivosť a objektívnosť,
          • morálnosť a slušnosť,
          • vzájomný rešpekt a úcta,
          • zodpovednosť a trpezlivosť,
          • tolerancia a kolegiálnosť,
          • úcta navzájom i k sebe samému,
          • rovnosť šancí pre všetkých,
          • kamarátstvo a ochota pomôcť.


          2. Pedagogický zamestnanec je povinný:

          • chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu,
          • zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave žiakov a výsledky psychologických vyšetrení,
          • usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu žiaka,
          • aktívne sa podieľať na kontakte so zákonným zástupcom žiaka,
          • viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce,
          • viesť žiakov školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím.

          3. Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy:

          • žiaci školy navzájom dodržiavajú zásady slušnosti a dobrých mravov,
          • žiaci sa k sebe správajú v duchu tolerancie a kamarátstva,
          • žiaci si navzájom pomáhajú a vzájomne sa rešpektujú,
          • žiaci netolerujú medzi sebou prejavy správania, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť alebo zastrašiť iného žiaka,
          • žiadny žiak svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne pracovať.

          4. Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy a pedagigckými a
          ostatnými zamestnancami školy:

          • žiaci a zamestnanci školy pri vzájomnom kontakte dodržujú zásady slušnosti a morálky,
          • žiaci oslovujú pracovníkov školy – pani riaditeľka, pani učiteľka, pani školníčka atď.,
          • žiaci pri stretnutí so zamestnancami školy zdravia pozdravom ,,Dobrý deň, Dobré ráno, Dobrý večer",
          • žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny tak, že vstanú, rovnako zdravia, keď do triedy vstúpi počas hodiny iný učiteľ alebo dospelá osoba (okrem hodín telesnej výchovy, informatiky, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a pri písaní kontrolných prác), pri odchode sa žiaci tiež postavia, sadajú si na pokyn vyučujúceho,
          • žiaci zdravia všetkých zamestnancov školy,
          • žiaci a zamestnanci sa navzájom rešpektujú,
          • pedagogickí zamestnanci pri vyučovacom procese prejavujú zodpovednosť, trpezlivosť, objektívnosť a zásadovosť.
          Čl. 10
          Dodržiavanie zákazu segregácie
          Všeobecná časť
          Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní Základná škola Jasenové postupuje podľa štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou školského poriadku. Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
          Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
          Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
          Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
          Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
          a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ichnajvyššej možnej miere;
          b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
          c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram,
          d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
          e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”
          Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní.
          Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“ 3 . Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu 2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná 2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“
          Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
          ▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
          ▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
          ▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
          ▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ. Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní.

          Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní

          Štandardy postojov a hodnôt

          Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vvzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi.
          Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
          ▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom.
          ▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
          ▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
          ▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
          ▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
          ▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet. ▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
          ▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
          ▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
          ▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní
          společných záujmov.

          Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:

          Základná škola Jasenové pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie má vypracovaný Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú MŠVV a športu SR.
          a) Štandardy priestorovej desegregácie:
          - Do všetkých priestorov určených pre žiakov ZŠ Jasenové je umožnený nediskriminačný prístup všetkým žiakom. Škola nemá priestory vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
          - Zš Jasenové v rámci výchovo-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnym úradom verejného zdravotníctva, pričom výchovo-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
          - V prípade potreby bude mať ZŠ Jasenové vytvorené triedy rôzneho etnického pôvodu, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
          b) Štandardy organizačnej desegregácie
          - ZŠ Jasenové má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorých žiakov alebo niektorej skupiny žiakov.
          - Všetci žiaci školy majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých vytvárajú PZ učebné osnovy školského vzdelávacieho programu.
          - Úpravy realizuje len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny vzdelávací plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
          - Všetci žiaci majú umožnený rovný prístup k materiálno- technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno- vzdelávacieho procesu.
          - ZŠ Jasenové využíva všetky dostupné prostriedky nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým žiakom aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti, ZŠ Jasenové povinne realizuje príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výdavkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré mohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
          c) Štandardy sociálnej desegregácie:
          - ZŠ Jasenové využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenienia žiakov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole.
          - ZŠ Jasenové organizuje a podporuje programy neformálného vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
          - ZŠ Jasenové príjma, vzdeláva a vychováva všetkých žiakov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
          - Neexistujú procesy, postupy a usporiadania, ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú žiakov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidisriminačnom zákone.
          ZŠ Jasenové umožňuje všetkým žiakom, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje alebo sú školou sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
          ZŠ Jasenové pri hodnotení žiakov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačního zákona.


          Čl. 11
          Záverečné ustanovenia

          Školský poriadok je záväzný pre všetkých účastníkov výchovno-vzdelávacieho porocesu Základnej školy Jasenové.

          Vydaním tohto školského poriadku sa ruší „Školský poriadok“ platný od 23. 08. 2023.
          Prerokované na pedagogickej rade dňa: 10. 02. 2025



          V Jasenovom 10. 02. 2025 ......................................

          PaedDr. Janka Kolibíková



      • Počet návštev: 1309
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje